Print

The Bill Daniel Award

The Bill Daniel Award is given to the team or player who best epitomises the friendly and sporting Spirit of the Tournament. The award is presented in the memory of Bill Daniel, who was a good friend to members of Whitefield Volleyball Club and a true sportsman.

Awarded to: Phoenix Sunblock

Men’s Division One (9 teams)

PosnCup CompetitionPosnPlate Competition
Winners Inter 5 Winners Exeter Jellyfish
Runners Up All Mixed Up 6 Run/Up Oh No, Not Again!
3 Woody's Hench Men 7 Guildford VC
4 Purbrook Park 8 Tequila Slammers
9 Brute Force

Men’s Division Two (10 teams)

PosnCup CompetitionPosnPlate Competition
Winners Thames Valley Vets 5 Winners Nottingham Rockets
Runners Up Team Gios 6 Run/Up Taunton OJs
3 Big G & The Muppets 7 Sandbanks Men
4 Malory Eagles 8 Nottingham Casualties
9 Team Gio's
10 Newmarket Volleyball

Men’s Division Three (20 teams)

PosnCup CompetitionPosnPlate Competition
Winners Stray Cats 9 Winners Wombourne
Runners Up Waltham Forest 10 Run/Up Nuneaton
3 Jambos Too 11 } #ONEHITWONDERSB
4 Alder Winchester 11} Wootton Bassett
5 Salisbury Men 13 } Group Sets
6 Team With No Name 13 } Panthers
7 Newbury Vikings 15 } #ONEHITWONDERSA
8 Rugby Phoenix 15 } Calne Comets
15 } Game of Throws
18 } Maidenhead Mayhem
18} Mixed Nuts
18 } Tommies & Jerries

Men’s Division Four (20 teams)

PosnCup CompetitionPosnPlate Competition
Winners Yeovil VC 9 Winners Reading Aces
Runners Up South Hants Men B 10 Run/Up Silent Monkey
3 Coventry 11} Cudley Dudley
4 Wapping Wildcats 11} Mario Brothers
5 Sharks 13} Bath
6 Deep Six 13} Yorkabouts
7 South Hants Men A 15} Boxhill Bandits
8 Panthers 15} H.O.T.
15} Nottingham Spanners
18} Harriers Mixed Bag
18} Hartley Harriers of Plymouth
18} Hemel Sonics

Mixed Division One (10 teams)

PosnCup CompetitionPosnPlate Competition
Winners 3 Way Tendring 5 Winners Flaming Hot
Runners Up Viscious & Delicious 6 Run/Up Some Spike It Hot
3 Salta Chica 7 Hot Lips
4 Antipasti Misti 8 Go Home, You're Drunk!
9 Cunning Stunts
10 Tinter

Mixed Division Two (19 teams)

PosnCup CompetitionPosnPlate Competition
Winners Barclays Blues Blockers 9 Winners Bath Buddies
Runners Up Bad Company 10 Run/Up Angry Birds
3 Spikeopaths 3 11 } One Hit Wonders
4 Tunbridge Cheers 11 } Smell Of Desire
5 Super Size Us 13 } A Case of the Hits
6 Spikeopaths 13 } Tequila Slammers
7 Riga Phoenix 15 } Scared Hitless
8 LMFAO 15} Tip Top
15 } Spikeopaths 2
18 } Heinz 57
18 } Serves You Right

Mixed Division Three (20 teams)

PosnCup CompetitionPosnPlate Competition
Winners Angry Birds 9 Winners Sandbanks Mixed
Runners Up Nottingham Casualties 10 Run/Up Tamworth Spartans 2
3 Where's Volley 11 } Gryf
4 Vale 11 } Newbury Vikings
5 Team Sea Horses 13 } Cosely VC
6 Smack My Ace 13 } Jambos Too
7 Bath 15 } Fancy Pants
8 Supersonic Badgers 15 } Phoenix Sunblock
15 } Tamworth Spartans 1
18 } Enigma
18} Lani & The Giants
18} On Your Knees

Mixed Division Four (10 teams)

PosnCup CompetitionPosnPlate Competition
Winners Family Fortunes 5 Winners Panthers
Runners Up Scrumpy Jumpers 6 Run/Up Flying Bagoadi Brothers
3 H.O.T. 7 Lemon Yeti
4 The Social Networks 8 Super Nowa
9 Reading Aces
10 Spikeopaths

Womens Division One (10 teams)

PosnCup CompetitionPosnPlate Competition
Winners Vollox 5 Winners Foxy Chicks
Runners Up Mavericks 6 Run/Up Inter
3 Coventry & Warwick Riga 7 Lady Gios
4 Bristol Ladies 8 Queens Park
9 Some Spike It Hot
10 South Hants Ladies

Women’s Division Two (10 teams)

PosnCup CompetitionPosnPlate Competition
Winners Kill Birds Vol II 9 Winners Travelling Circus
Runners Up Wapping Wildcats 10 Run/Up Lady Gios B
3 Wootton Bassett 7 Ashcombe Dorking
4 Crazy Daisies 8 Nuneaton
9 Rugby Phoenix
10 Maidenhead Ladies