Print

2017

The Bill Daniel Award

The Bill Daniel Award is given to the team or player who best epitomises the friendly and sporting Spirit of the Tournament. The award is presented in the memory of Bill Daniel, who was a good friend to members of Whitefield Volleyball Club and a true sportsman.

Awarded to: A.C.E.Ass  &  Slow Hands

Men’s Division One (8 teams)

 

Posn      

 

    

  

Winners

Solstar

5

Estonians

Runners Up

Onyx

5

Kernow

3

eXe Men

7

WF Spartans

3

Thirst to 25 Pints

Heatec (withdrew)

Men’s Division Two (11 teams)

Posn

Posn

Winners

C&G Unlucky

5

How I Set Your Mother

Runners Up

Purbrook Park School

8

New Market VC

3

TV Vets

8

S Hants Super Heroes

3

Swankies Angels

10

Alumnisaurus-Rex

5

Bristol Meth

10

  Wiltshire Mavericks

5

Panthers

 

 

Men’s Division Three (18 teams)

Posn

Cup Competition

Posn

Plate Competition

Winners

Wombourne

9 Winners

MK City

Runners Up

Stray Cats

10 Run/Up

Boxhill Bandits

3

Swindon Reds

11

Reading Aces

3

Eastern Block

11

Mighty Power Rangers

5

Tonbridge Tigers

13

Swansea 360

5

Bald Eagles

13

Vintage Pumas

7

Cardiff Alumni

15

Wiltshire Mavericks

7

EY

15

Rushden Raiders

15

South Hants

15

Univ of York

Men’s Division Four (6 teams)

Posn

Cup Competition

Posn

Plate Competition

Winners

Yorkabouts

4 Winners

A.C.E. Ass

Runners Up

Slow Hands

5 Run/Up

Hornets

3

Deep Six

6

Exeter?

Mixed Division One (6 teams)

Posn

Cup Competition

Posn

Plate Competition

Winners

Check Mate

4 Winners

Wake Me up

Runners Up

Czech Made

5 Run/Up

Hermitage VC

3

Rushden Rebels

6

Nottingham Rockets

Mixed Division Two (17 teams)

Posn

Cup Competition

Posn

Plate Competition

Winners

Group Sets

9 Winners

Uptown Volleys

 Runners Up

UmBongo

10 Run/Up

Riga

3

Slow Pandas

11

Onyx

3

Team Muppet

12

Mudipex

5

MightEY Penguins

13

The Vengabus is Coming

5

The Barbies

14

The Vaffunculos

7

Yeovil

15

Univ of Bristol

7

Court Jesters

16

Diamonds Are Forever

17

Arun VC

Mixed Division Three (16 teams)

Posn

Cup Competition

Posn

Plate Competition

Winners

Showcase Showdown

9 Winners

Salisbury 2

Runners Up

Smell Of Desire

10 Run/Up

Misfits

3

Hotpants & Cream

11

Moonkatz

3

Team Bob

11

Bemi

5

Mixed Nuts

13

Mudipex

5

Hit Faced

13

Wombourne

7

Dolphin

15

Salisbury 1

7

Maidenhead

Spikeopaths (withdrew)

Mixed Division Four (17 teams)

Posn

Cup Competition

Posn

Plate Competition

Winners

Bournemouth Pandas

9 Winners

Volleywood

Runners Up

Blockyblockysmashsmash

10 Run/Up

Tamworth Spartans

3

Rather Be In Bath

11

Beer Mats 2

3

Bassett Hounds

12

CSSC London

  5

Swankies Angels

13

Alumniraptors

  5

  Panthers

14

Two Touch Tippers

  7

  Beer Mats 1

15

Arun VC 2

  7

  Bassett Allsorts

16

The Cheese Club

 

 

17

Never Mind The Blocks

Women Division One (8 teams)

Posn

Cup Competition

Posn

Winners

Yeovil

5

Kernow

Runners Up

EY

5

Holla

3

Wiltshire Mavericks

7

Cheshire Set

3

How I Set Your Mother

7

Newbury Ladies

Women Division Two (9 teams)

Posn

Cup Competition

Posn

Winners

Tonbridge Angels

6

Reading Aces

Runners Up

South Hants

7

Swansea 360

3

That’s What She Set

8

Wombourne

4

BVC Ladies 3

MK City (withdrew)

5

Kitty Cats


2015

The Bill Daniel Award

The Bill Daniel Award is given to the team or player who best epitomises the friendly and sporting Spirit of the Tournament. The award is presented in the memory of Bill Daniel, who was a good friend to members of Whitefield Volleyball Club and a true sportsman.

Awarded to: Belpers VC

Men’s Division One (8 teams)

Posn      

 

    

  

Winners

Stolen Llovable Club

5

Rusty Joints

Runners Up

Riga

6

Eastonians

3

Kernow

7

Setting Ducks

4

Team Byram

8

Malory M2

Men’s Division Two (20 teams)

Posn

Cup Competition

Posn

Plate Competition

Winners

Purbrook Park School

9 Winners

Nottingham Casualties

Runners Up

WF Spartans

10 Run/Up

South Hants Men

3

TV Vets

11 }

Blue Eagles 1

4

New Forest

11}

Jockeys

5

Wiltshire Mavericks

13 }

Eagles

6

Poole Panthers

13 }

Jambos

7

Wiltshire Studs

15 }

EGVC 1

8

Bristol Meth (Uni 1sts)

15 }

Rushden Raiders

15 }

Tonbridge Tigers

18 }

Salisbury

18}

Adler Winchester

18 }

EGVC 2

Men’s Division Three (20 teams)

Posn

Cup Competition

Posn

Plate Competition

Winners

Can't Think Right Now

9 Winners

Wombourne 2

Runners Up

Yeovil VC

10 Run/Up

KS Gryf

3

Weymouth Window Lickers 

11 }

Boxhill Bandits

4

Poole Panthers

11}

South Hants Men

5

Top Nun 

13 }

Royal Wootton Bassett

6

Wombourne

13 }

Stray Cats

7

Team Bob

15 }

Belper Hammers

8

Reading Aces

15 }

Hemel Sonics

15 }

Yorkabouts 2G

18 }

H.O.T.

18}

Deep Six

18 }

Maidenhead Mixed

Mixed Division One (9 teams)

Posn

Cup Competition

Posn

Plate Competition

Winners

Inter Mixed

5 Winners

Tinter

Runners Up

The A team

6 Run/Up

Avengers

3

DCUK

7

Spikeopaths

4

Flaming Hot

8

Little Giants

9

Telford Youngens

Mixed Division Two (20 teams)

Posn

Cup Competition

Posn

Plate Competition

Winners

Um Bongo

9 Winners

Dartford Summer Blowout

 Runners Up

Bath Buddies

10 Run/Up

Uptown Volleys

3

Pars

11 }

Bitterballen

4

Bemi VC

11 }

Spikeopaths 1

5

Adler Winchester

13 }

Hotlips

6

Blue Eagles

13 }

Dolphins

7

Ashcombe

15 }

UYVC

8

LlanfairPwllGwyn...

15}

Spikeopaths 2

15 }

CSSC London

18 }

A Case of The Hits

18 }

Us Plus One

18 }

Scared Hitless

Mixed Division Three (20 teams)

Posn

Cup Competition

Posn

Plate Competition

Winners

Smell of Desire

9 Winners

Fancy Pants

Runners Up

I'd Hit That

10 Run/Up

Zara's Zimmers

3

Superheros in Training

11 }

Jambos

4

Bournemouth Falcons

11 }

The Misfits

5

Putney

13 }

Bemi VC

6

Alan's Team

13 }

Tamworth Spartans

7

Welwyn Dowed

15 }

Newbury By-passers

8

Llamedos

15 }

Rushden Raiders

15 }

Uni of Bristol Diversity

18 }

Nottingham Casualties

18}

Thirst to 25 Points

18}

Newbury Racers

Mixed Division Three A (10 teams)

Posn

Cup Competition

Posn

Plate Competition

Winners

Group Sets

5 Winners

EGVC

Runners Up

Mixed Nuts

6 Run/Up

Salisbury

3

Bobtastic

7

Prozac's Flying Circus

4

Mamas & Papas

8

Notts Allstars

9

Cheesy Bites

10

Spikeopaths

Mixed Division Four (10 teams)

Posn

Cup Competition

Posn

Plate Competition

Winners

St Albans Rascals

5 Winners

H.O.T. (ER)

Runners Up

Bubble & Squeak

6 Run/Up

H.O.T. (NOT)

3

Scrumpy Jumpers

7

Eclectic Mix

4

Rugby Phoenix VC

8

Bournemouth Falcons

9

Tamworth Spartans

10

Calne Comets Rosetta

Women Division One (8 teams)

Posn

Cup Competition

Posn

Plate Competition

Winners

Malory

5 Winners

Inter

Runners Up

Oxford Ladies

6 Run/Up

Only Went For a Walk in the Forest!

3

Mavericks

7

VBS!!

4

Yeovil VC

8

South Hants Foxy Chicks

Women Division Two (20 teams)

Posn

Cup Competition

Posn

Plate Competition

Winners

Riga

9 Winners

Dynamo London

Runners Up

That's What She Set

10 Run/Up

Tonbridge Angels

3

Oxford Eagles

11 }

H.O.T.

4

Bristelle's

11 }

We've Been Tangoed

5

Cheshire Set

13 }

Jambos

6

Farnborough Sirens

13 }

Spike Chicas

7

Ashcombe Dorking

15 }

South Hants Foxy Chicks

8

Nuneaton Ladies

15}

Reading Aces

15 }

Royal Wootton Bassett

18 }

Wombourne

18 }

UOB Ladies 2nds

20

Eagles (Withdrew on Sunday)