Print

2014

The Bill Daniel Award

The Bill Daniel Award is given to the team or player who best epitomises the friendly and sporting Spirit of the Tournament. The award is presented in the memory of Bill Daniel, who was a good friend to members of Whitefield Volleyball Club and a true sportsman.

Awarded to: Jeremy Harris (Hornets VC)

Men’s Division One (8 teams)

Posn      Cup Competition  Posn     Plate Competition     
Winners

Woody's Hench Men

5 Winners Gio's
Runners Up Estonians 6 Run/Up

Inter

3 Flaming Six 7 Blue Eagles
4 Tequila Slammers 8 Exeter Jellyfish

Men’s Division Two (10 teams)

PosnCup CompetitionPosnPlate Competition
Winners TV Vets 5 Winners

Sandbanks A

Runners Up Purbrook Park School 6 Run/Up WF Spartans
3 VolleyballTaunton 7

Nottingham Casualties

4 Guildford International 8

Casualties 3rd

9 S. Hants Men 1
10 Cake & Arse

Men’s Division Three (20 teams)

PosnCup CompetitionPosnPlate Competition
Winners Weymouth Window Lickers 9 Winners Malory Eagles
Runners Up

Panthers

10 Run/Up Rugby Phoenix
3 Yeovil 11 } MK City
4 Stray Cats 11} S. Hants Man A
5 The Only Way Is Essex 13 } Spikeopaths
6 Newbury Volleyfest 13 } Vollox
7 Wombourne 15 } Bald Eagles
8 East Grinstead 15 } Calne Comets
15 }

Maidenhead

18 } Spike Monkeys
18} Tonbridge T-Birds
18 } Wombourne 2

Men’s Division Four (20 teams)

PosnCup CompetitionPosnPlate Competition
Winners KS Gryf 9 Winners Woofs
Runners Up Bath Uni Old Boys 10 Run/Up Cudley Dudley
3 Panthers 11}

Bexley

4

Silent Monkey

11}

Reading Aces

5

H.O.T.

13}

Boxhill Bandits

6 Deep Six 13} The Flying Bagoadi Brothers
7 Cardiff Alumni 15} 1 2 3 Staffs
8 Maidenhead 15}

Yorkabouts 2G

15} East Grinstead VC
18} AGS 1st VI Volleyball
18} Hemel Sonics
18} Norfolk 'N' Good

Mixed Division One (9 teams)

PosnCup CompetitionPosnPlate Competition
Winners

Cunning Stunts

5 Winners Angry Birds
Runners Up The Immigrants 6 Run/Up

Flaming Hot

3 IVA1 7 Team Watford
4

Salta Chica

8 Tinter
9 Tequila Aces

Mixed Division Two (20 teams)

PosnCup CompetitionPosnPlate Competition
Winners Inter 9 Winners Who's The Daddy
Runners Up DCUK 10 Run/Up

Tonbridge T-Birds

3 Hot Lips 11 } Birmingham Phoenix
4 Spikeopaths Mixed 11 } Telford
5 Bath Buddies 13 } Team Ibuprofen
6 Blue Eagles 13 } Spikeo Mixed
7 Dartford et al 15 } Bitterballen
8 It's Pimms O'Clock 15} Silent Monkey
15 } Volero Zurich
18 } A Case of The Hits
18 } Nottingham Casualties

18 }

Scared Hitless

Mixed Division Three (20 teams)

PosnCup CompetitionPosnPlate Competition
Winners Farnborough Lions 9 Winners Dolphins
Runners Up Prozacs Flying Circus 10 Run/Up Newbury Volleyfest Mixed
3 Vale 11 } Jambos
4 Newbury Volleyfest 11 } Tamworth Spartans 2
5 Putney 13 } Fancy Pants
6 Sandbanks  13 } The Mighty Spikeos
7 CSSC London 15 } Lemon Drops
8 Supersonic Badgers 15 } Royal Wootton Basset
15 } Tamworth Spartans 1
18 } Enigma
18} Phoenix Sunblock
18} Where's Volley

Mixed Division Four (10 teams)

PosnCup CompetitionPosnPlate Competition
Winners

Bournemouth Falcons

5 Winners

H.O.T.

Runners Up VolleyballTaunton 6 Run/Up Pumas
3 East Grinstead VC 7 Panthers
4

Bournemouth Falcons 2

8

Lemon Yetis

9 Reading Aces
10 Farnborough Eagles

Womens Division One (8 teams)

PosnCup CompetitionPosnPlate Competition
Winners Vollox 1 5 Winners Walk in the Forest!
Runners Up That's What She Set 6 Run/Up Vollox 2
3 Ashcombe Dorking 7 Kill Birds Vol II
4 Yeovil 8 Inter

Women’s Division Two (12 teams)

Posn                           Posn
Winners Team Harringtons 7 Cubs
Runners Up East Grinstead VC 7 Newbury Volleyfest
3 S. Hants Foxy Chicks 7 Younger Foxy Chicks
4 VolleyballTaunton 10 Lady Gios
5 Dynamo London 10 Victorious Secret
5 Royal Wootton Basset 10 Wombourne Ladies